Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Topkapı Sarayı'nda Hz. Muhammed'in sakalı (Sakal-ı Şerif) görülebilir mi?

5,605
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Topkapı Sarayı'nda Hz. Muhammed'in sakalı (Sakal-ı Şerif) görülebilir mi?

Topkapı Sarayı'nda Hz. Muhammed'in Sakalı ya da Sakal-ı Şerif olarak adlandırılan kutsal emaneti görebilirsiniz. Bunlar günümüze 3 farklı yoldan gelmiştir. Bir tanesi Hz. Muhammed'e olan sevgilerinden dolayı kendisi her tıraş olduğunda saçlarını ya da sakallarını almış olan ashabı kiram tarafından günümüze kadar babadan oğula, ikincisi bu sakal ve saça sahip olan insanların İslamiyet'e iyi etkiler bıraktığını düşündükleri ailelere verdikleri hediyeler sayesinde, üçüncüsü ise bunların çok kutsal olduğunu düşünerek koruma altına alınması gerektiğine inanılması nedeniyle Hz.Muhammed'in hırkası gibi sakalının da halifeler tarafından korunmuş ve Osmanlı?ya getirilmiş olmasıdır. 


Sakal-ı Şerif Ramazan aylarında Sakal-ı Şerif Cami'nde ve Anadolu'nun farklı camilerinde sergilenmektedir. Normalde kırk kat kumaş içerisinde ve bir cam muhafaza içerisinde saklanan bu Sakal-ı Şeriflerden birkaç tane de Topkapı Sarayı'nda mevcuttur. 

Topkapı Sarayı'na gittiğiniz zaman Has odada görebilir, ziyaret edebilir ve fotoğraflayabilirsiniz. Kutsal emanetler arasında oldukları için bulundukları odada yüzyıllardan beri Kuran-ı Kerim okunmakta, Cumhuriyet Dönemi'nden günümüze kadar bu hala devam etmektedir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat