Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Toksoplazma tedavisi nasıl yapılır?

28,896
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Toksoplazma tedavisi nasıl yapılır?

Toksoplazma hastalığının çok etkin tedavisi vardır ancak unutulmaması gereken nokta bağışıklık sistemi sağlıklı olan kişilerde zarar vermediği için ve latent dediğimiz uyur vaziyette tüm ömür boyu kalacağı için tedavinin gereksiz olmasıdır. 


Ancak bu kadar etkin tedavi varken neden tedavi etmiyoruz sorusunun cevabı vücuda belirgin bir zarar vermemesidir. Bunun istisnaları 5 yaş altındaki çocuklar, bağışıklık sistemi çok zayıf olanlar ve hamilelerdir.

Toksoplazmanın çok etkin bir tedavisi vardır ve 6 hafta boyunca kombine ilaç tedavisi ile gerçekleştirilir. Gebelerde ise çocuğa zaar vermeyecek tek bir ilaç hastalık tespit edildikten sonra başlamak kaydı ile gebelik sonuna, doğuma kadar bir ilaç şeklinde verilir. Bu ilacın bilinen yan etkileri yoktur, daha doğrusu göz ardı edilecek kadar az yan etkisi vardır. Aslında hastalığı tedavi etmez, hastalığı koruyacak, vücuda zarar vermesini ve çocuğa geçmesini engelleyecek bir tedavidir. Çünkü paraziti yok etmiyoruz ve hiçbir ilaç da bu paraziti yok edemiyor. Ancak vücuda zarar vermesini engelleyebiliyoruz. 

Toksoplazmanın en tehlikeli şekli anne yeni enfeksiyon geçirirken bu enfeksiyonu çocuğuna geçirmesi ve konjenital toksoplazma dediğimiz bir tablonun ortaya çıkmasıdır.

Bu tabloda bebek ya erken doğumla, düşük ile kaybedilir ya da çok büyük arazlarla defektli olarak doğar. Bazıları doğumdan sonra hiç yaşayamaz, bazıları da doğumdan sonra özürlerle hayatını sürdürür.

Bunun engellenmesi için gebelerin gebeliğin daha başında toksoplazma için bir taramaya girmesi ve enfeksiyon tespit edilirse hemen tedaviye başlanması gerekir. Bu tedavi koruyucu olur. Koruyucu tedavi ile toksoplazmanın bebeğe geçmesini ve zararlı etkilerinden korunmasını sağlayabiliriz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat