Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Toksoplazma neden olur?

3,438
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Toksoplazma neden olur?

Toksoplazma hastalığı esas olarak paraziter bir hastalık olup insana kedi dışkısından bulaşır. 


Bunun dışında çiğ et yenmesi, pastorize olmamış sütlerin tüketilmesi gibi başka yollarla da insanlara bulaşabilir. Ancak tüm enfeksiyonlara bakıldığında asıl yolun kedi dışkısına temasla, deride çiziklerden, bütünlüğü bozulmuş yerlerden parazitlerin kan dolaşımına geçmesi ile bulaşır. 

Çiğ etlerin yenmesi de toksoplazmanın mide bağırsak yolu ile bulaşmasına neden olur. Bu şekilde insanlara bulaşan toksoplazma parazitleri kandan dokulara yerleşip bir döngü içerisinde dokularda bir enfeksiyon oluşturur. 

Biz bunu dışarıdan boyun lenflerinin, kimi zaman da karın içindeki lenflerin büyümesi, ateş, vücutta kırıklık ve halsizlik gibi belirtiler ile anlarız. 

Toksoplazma genellikle bağışıklığı iyi olan kişilerde birkaç hafta süren bir boyun lenf bezi büyümesi, halsizlik ve çok rahatsız etmeyen hafif bir ateş ile seyreder.

Bağışıklık sistemi kötü olan kişilerde daha ağır enfeksiyonlar görülür. Burada dikkat edilmesi gereken kedi dışkısı ile temas etmemeye çalışmak, mümkünse hiç ellememek, kedi dışkısının olabileceği yerlerde çocukların oynamasına engel olmak gerekir.

Ellerle temas etmesi gereken durumlarda, örneğin çiğ et veya pastorize olmamış süt ile temas gerektiğinde mutlaka eldiven kullanılması gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat