Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

TLC diyeti yapanlar hangi besinlerden uzak durmalı?

142
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

TLC diyeti yapanlar hangi besinlerden uzak durmalı?

Kötü huylu kolesterol yani LDL'yi düşürmeye yönelik uygulanan TLC diyetinde yağlı etler, salam, tereyağı, tavuk veya balık derisi, yağlı süt ürünleri, aşırı yağlı peynirler gibi doymuş yağ içeren besinlerden uzak durulmalıdır. Fazla miktarda kırmızı et tüketmek yerine tavuk veya hindi eti tercih edilmeli, haftanın en az 2 günü balık tüketilmelidir. Peynirdeki doymuş yağ çoğu zaman göz ardı edilir. Fazla miktarda doymuş yağ içeren peynirler yerine az yağlı peynir tercih edilmeli; tüketim miktarına dikkat edilmelidir. 


Besinleri pişirirken kızartmak yerine fırında, ızgarada veya buharda pişirme yöntemleri kullanılmalıdır. Fazla miktarda tuz içeren besinlerden de kaçınılmalıdır. TLC diyeti, pek çok popüler diyet gibi herhangi bir ana besin grubunu yasaklamaz, ekmekten ve meyveden korkutmaz. Yüksek oranda lif içermesi bakımından sindirim sisteminin de dostudur. Bu diyeti uygulamak istiyorsanız yine de bir diyetisyen desteği almanız önerilir. Sağlıklı bir diyet mutlaka kişiye özel olmalıdır. Diyetisyeniniz tarafından almanız gereken enerji miktarı hesaplanır, ayrıntılı ölçümleriniz yapılır ve ihtiyaçlarınıza yönelik size özel miktarlar ile planlanmış TLC diyetini uygulamanız mümkün olur. 

Kalp hastalığı tedavisinde ve kalp hastalıklarından korunmada uygulanan TLC diyeti, dengeli beslenmeyi empoze ettiğinden kişinin ideal kiloya ulaşmasına da yardımcı olur. TLC diyeti, gündemde olan pek çok moda diyete göre oldukça farklıdır. Popüler diyetlerin büyük çoğunluğu diyetisyenlerin desteklemediği, düşük kalori içeren ve tek tip beslenmeden oluşan diyetlerdir. Fakat TLC diyeti; sağlıklı ve dengeli beslenme önerilerinde bulunması, hızlı ve sağlıksız kilo verdiren bir diyet olmamasından dolayı diğerlerinden farklıdır. Bu diyette esas amaç, doymuş yağ alımını kısıtlamaktır. TLC diyeti, karbonhidrat, protein, yağ içeriği bakımından dengeli bir örüntü içerir. Hayvansal kaynaklı yağ alımını kısıtlayan, sebze, meyve ve tam tahılları yeterli ölçülerde öneren bir beslenme programıdır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat