Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Tip 2 diyabet (şeker hastalığı) nedir?

26,919
kez izlendi
Puan: 4.88 / 5
Detaylı Açıklama

Tip 2 diyabet (şeker hastalığı) nedir?

Tip 2 diyabet, halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen bir hormonal rahatsızlıktır. Burada temel problem pankreastan insülin salgılanması ile ilgili ortaya çıkan patolojidir. Diyabette aslında pankreastaki insülini salgılayan hücrelerde bir sorun yoktur. Ancak salgılanan insülinin vücuttaki diğer organlardaki etkisi azaldığı için kandaki şeker miktarı yükselir, hastalar yüksek kan şekerine maruz kalır. 

Diyabetin en önemli sıkıntısı kronik, uzun seyirli ve uzun vadede organlar üzerinde ciddi hasarlara yol açmasıdır. Bu nedenle tip 2 diyabet tespit edilen hastaların mutlaka kan şekerlerinin normal seviyede tutulması için tedavi altında olması gerekir. 

Tip 2 diyabet hastaları tedavi edilmezse, karaciğer, böbrek ve göz başta olmak üzere, vücuttaki birçok organda ciddi tahribata yol açar. Bu da hastaların yaşam kalitesini düşürür ve yaşam sürelerinde kısalmaya yol açar.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat