Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Ticari araçlarda yan aynaları nasıl kullanmalıyız?

1,653
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Ticari araçlarda yan aynaları nasıl kullanmalıyız?

Ticari araç kullanırken yan aynaların önemi büyüktür. Özellikle araç hareket ederken yolda bizim yardımcımızdır çünkü ticari araçlarda kör nokta dediğimiz olay çok daha büyüktür. Yani normal bir otomobile göre kör nokta durumu bir ticari araçta çok daha fazladır. Bunun sebebi aracın fiziki ölçüleridir. Ticari araçlar hem daha büyük hem daha yüksektir. Ticari araçlarda aynaya bakıldığında görülemeyecek cisimler veya çaprazda kaldığından, hatta tır gibi araçlarda ön lastiğin önündeki araçların birçoğu görülemediğinden kör nokta riski çok yüksektir. Bu nedenle ayna ayarı doğru yapılmalı, koltukta doğru bir şekilde oturulmalıdır. 

Ticari araçlarda park ederken, geri geri gelirken ya da manevra yaparken yan aynaların önemi yine çok büyüktür. Birçok ticari aracın içinde orta dikiz aynasını kullanmak ne yazık ki mümkün değildir. Kapalı kasalardan dolayı sürücünün en büyük yardımcıları sağ ve sol aynalardır. Dolayısıyla ticari araçta sağ ve soldaki dikiz aynaları doğru ayarlanmamışsa, geri geri giderken, manevrada, park ederken, yanaşırken çok ciddi kazalar olabilir. Özellikle son yıllarda güncellenen iş güvenliği yasasına göre, bir ticari araç sürücüsü geri geri giderken, manevra yaparken bir yayaya çarparsa, çok ciddi yaptırımlarla karşılaşmaktadır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat