Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Ticari araçlarda aşırı yük frenlemeyi nasıl etkiler?

870
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Ticari araçlarda aşırı yük frenlemeyi nasıl etkiler?

Aşırı yükleme frenlemeyi olumsuz etkiler. En basit anlamı ile fren performansı ciddi anlamda uzayacaktır. Yani bir araç frene asıldığında yüklü ve yüksüz hali arasında fren mesafesi anlamında büyük fark vardır. Metre olarak sadece bir örnek vermem gerekirse şöyle açıklanabilir. Aracın hızına göre değişmekle birlikte, yüksüz bir aracın fren yaptıktan sonra durma mesefasi 100 metre iken, tam yüklü araç ancak 130 - 140 metrede durabilir. Dolayısıyla bir araç yüklüyken frenin daha az, daha yumuşak kullanılması gerekir. Ama güvenli sürüş için en dikkatli olunması gereken koşul, takip mesafesinin normalden daha uzun tutulmasıdır. Takip mesafesini artırmazsak, araç yüklüyken çok ciddi risk altındayız demektir.

Araç tam yüklüyken frene sert bastığımızda yükler de yerinden oynayabildiğinden ve ağırlık transferi bozulduğundan araç sağa sola hareket edebilir. Sert frenler yapmamak için takip mesafesinin her zaman normalden daha uzun tutulması gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat