Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Ticari araç kullanırken fren tutmazsa ne yapmak gerekir?

3,248
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Ticari araç kullanırken fren tutmazsa ne yapmak gerekir?

Çok farklı ticari araçlarımız ve bunlara uygun frenler bulunur. Normal otomobillerde de ticari araçlarda da en korktuğumuz durum frenlerin boşalması veya çalışmamasıdır. Özellikle yüklü araçlarda, hafif ticari araçlarda ya da ağır ticarilerde bu durum çok daha büyük bir problemdir çünkü otomobili durdurmakla yüklü ticari aracı durdurmak arasında çok ciddi bir fark vardır. Kaldı ki iyi durumda olan, normal çalışan frenlerde de yüklü araçların daha geç durduğunu düşünürsek, kamyon ve tır gibi araçların bu durumda yapabileceği şey neredeyse hiçbir şey yoktur. 

Birçok araçta hafif ticari araç ile ağır vasıta araçların artık elektronik sistemler devreye giriyor, motor frenleri var, retarder var. Sürücü kendi kullandığı araca göre mutlaka bunlardan birini tercih edip en kısa sürede durmaya çalışacaktır. Fakat burada dikkat edilmesi gereken nokta böyle bir duruma düşülmemesidir. Problemin içine girdikten sonra çözmesi çok zordur. Klasik bir şekilde periyodik bakımları, normal servislerde fren sistemlerinin bakımları yapılan ticari araçlarda fren tutmama sorununun görülmesi çok düşük bir ihtimaldir. Bu nedenle, sorun oluşmaması isteniyorsa, mutlaka periyodik araç bakımlarının yetkili servislerde, işin ehli kişiler tarafından yapılmalıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat