Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

TİB'e şikayet başvurusu nasıl yapılır?

3,395
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

TİB'e şikayet başvurusu nasıl yapılır?

5651 sayılı yasanın 8. maddesinde katalog suçlar sayılmıştır. Eğer vatandaş olarak bu katalog suçlardan birinin ihlal edildiğini düşünüyorsanız TİB'in web sitesine başvurarak ihbarweb.org.tr aracılığı ile bu hususları dile getirebilirsiniz ve bildirebilirsiniz. Bununla birlikte bir başka TİB'e başvuru, şikayet yollarından bir tanesi de, sizinle ilgili olabilir ki bu da özel hayatınızın gizliliğinin ihlal edildiği bir sitenin var olması halinde mümkündür. 

TİB'e başvurmanız anından itibaren 24 saat içerisinde erişim sağlayıcılara TİB bu konuyu bildirecektir ve içerik erişime engelenecektir. Fakat sizin de yapmanız gereken başvurunuzdan itibaren 24 saat içerisinde sulh ceza mahkemesinden bir karar alarak bunu tebliğ etmektir. Burada önemli olan 24 saat içerisinde verilmiş olan bu kararın alınmasıdır. Aksi halde verilmiş olan erişimi engelleme kararı kendiliğinden düşecektir.

Yapılan başvrularda, 5651 sayılı yasanın 9a maddesinde de belirtildiği gibi; ayrıntılı bir şekilde web sitesinin neresi olduğunu, ihlalin görüldüğü tam URL adresini, kendi bilgilerinizi ve ihlalin ne şekilde gerçekleştiğini açık bir şekilde ortaya koymanız gerekir.  

Özel hayatın gizliliğini ihlal konusunda bireysel başvuru formu ile ilgili kılavuz için www.ihbarweb.org.tr/ohg/ adresini ziyaret edebilirsiniz.  Buradan genel açıklamalardan başvuru aşamalarına, formun elektronik ortamda doldurulmasından başvuru sonrasına ilişkin işlemlere dair her şey de burada yer alıyor. Ardından başvuru için www.ihbarweb.org.tr/ohg/index.php adresine tıklayıp başvurunuzu yapabilirsiniz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat