Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Testis kanseri tedavisi nasıl yapılır?

3,519
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Testis kanseri tedavisi nasıl yapılır?

Testis kanseri tespit edildiği anda ürolog tarafından aynı gün tedaviye başlanması gerekir. Bu kanser türü aciliyet gerektiren kanserlerdendir. Testis kanserlerinde ilk tedavi aşaması orşiektomi adı verilen her iki yumurtalığın (her iki testis, üreme organının) alınması işlemidir. Sadece orşiektomi ile yüzde 80-85'e varan olgularda başka bir ek tedaviye gerek kalmadan tedavi mümkündür.

Bundan sonra tümörün tipine, tümörün yaygınlığına, özellikle lenf bezleri dediğimiz karın içinde ya da pelvis dediğimiz leğen kemiğinin arkasında bulunan lenf bezlerinde, lenf bezlerinin tutulmasına bağlı olarak ek bir tedavi, RPLND (retroperitoneal lenf nodu) dediğimiz, oradaki lenf bezlerinin cerrahi yolla çıkarılması da, yumurtalıkların çıkarılması işlemine eklenebilir. Bu işlemin kararı tümörün tipine ve yaygınlık derecesine bağlıdır. 

Testis kanserinde, grade 3-4 (evre 3-4) dediğimiz çok ileri evre, metastas yapmış olgularda, yumurtalıklar alındıktan sonra hastaya kemoterapi de uygulanır. Bu kemoterapi de 3 ya da 4 kür şeklindedir. Fakat bu geç olgularda bile, yüzde 95-97'ye varan oranlarda tam bir başarı elde etmek mümkündür. Yani, ileri evre testis kanserinde dahi, tedavide başarı şansı, doğru takip ve tedavi protokolü ile yüzde 95'in üzerindedir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat