Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Testis kanseri olanlar nerelere dikkat etmeli?

4,364
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Testis kanseri olanlar nerelere dikkat etmeli?

Testis kanseri olan olgularda,tedavi edildikten sonra hastanın özellikle çok yakın takip edilmesi gerekir. Bu hastalar lenf bezleri, yumurtalıklar çıkarılsa ve hatta kemoterapi aldıktan sonra bile asla "başka bir şeye gerek yok" denmemesi gereken hastalardır. Çünkü testis tümörlerinin takibi mutlaka ömür boyu yapılmalıdır. Hasta da bu konuda çok iyi bir şekilde bilinçlendirilmelidir.

Bir yumurtada kanser olduğunda, öbür yumurtalıkta kanser görülme riskinin daha fazla olduğu anlamına gelir. Dolayısıyla testis tümörü olan hastalar, diğer yumurtalığını, yani sağlam yumurtalığını da rutin muayenelerle takip etmeli; en ufak bir sertlik veya şişlik hissettiği zaman hemen üroloji uzmanına başvurmalıdır. 

Bunların dışında, hastada tedaviden sonra 2 yıl boyunca yakın takip gerektiren bir protokol izlenir. Bu protokol, içeriğinde kan tahlilinden, akciğer filmine; gerekirse ultrasona ya da tomografiye varana kadar kapsamlı işlemlerin olduğu bir protokoldür. Hasta bu konuda, takipte hiçbir şekilde bir aksaklık yaşamamalı, ciddiyetini çok iyi anlamalı ve testis tümörü takibinin ömür boyu olduğunu da mutlaka bilmelidir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat