Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Testis kanseri nedir?

17,619
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Testis kanseri nedir?

Testis kanseri, erkeklerde ürogenital bir organ olan, sperm üretimi ile üremeyi sağlayan yumurtalıkların kötü huylu kanserleridir. 

Testis kanserleri erkeklerde görülen kanserlerin yüzde 1 ya da 2'sini oluştururken, genç erkeklerde, özellikle 25-40 yaş arası erkeklerde görülen kanserlerin büyük bir kısmını oluşturmaktadır. Testis kanseri teşhisi kolay olan, erken teşhis edildiğinde çok rahat bir şekilde tedavi edilebilen ve yine erken teşhis edilirse ölümcül olmayan, her ne kadar bir kanser türü de olsa, üroloji uzmanlarına göre kötünün iyisi sayılan tümörlerden biridir.

Testis kanserinde birçok riski faktörü vardır. Bunlardan bir tanesi bebeklikte teşhisi ve tedavisi mümkün olan inmemiş testis vakalarıdır. Bir diğer risk faktörü ise genetik geçişli bir hastalık olan, doğrudan kromozomlarla ilişkilendirilen küçük testisle seyreden klinefelter sendromudur. 

Bunların dışında karşı testiste testis kanseri olanlar, yani diğer yumurtalığında kanser bulunan erkeklerde ve kısırlık (infertilite) nedeniyle doktora başvurmuş kişilerde risk, normal popülasyona göre daha fazladır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat