Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Testis kanseri neden olur?

9,167
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Testis kanseri neden olur?

Testis kanseri genç ve erişkin erkek yaş grubunda, 20-40 yaş arası erkeklerde sıkça görülen ama normal popülasyonda yüzde 1-2 oranında tespit edilen bir kanser türüdür. 

Testis kanserinin sebeplerinde en önemli risk faktörü, özellikle çocuklarda inmemiş tesit sorunudur. Testisin, yumurtalıklarda değil, yukarıda olması durum inmemiş testis durumudur. Çocukta 1 yaşına gelen kadar "inmemiş testis" öyküsü var ise, üroloji ya da genel muayene sırasında böyle bir şey tespit edilmişse, mutlaka çocuk 1 yaşına gelene kadar testis indirilmelidir. Çünkü yumurtalıkların olduğu ısı seviyesi ile yukarıda, karında bulunduğu seviye arasında 1-2 derelik fark vardır. Bu 1-2 derece yumurtalıkların bozulmasına, aynı zamanda yumurtalıkta testis kanseri oluşturabilecek değişikliklerin oluşmasına, risk faktörlerinin gelişmesine neden olabilir. 

İnmemiş testis sorunu olan erkek bebeklerde, ileri yaşlarda testis kanserinden korunması için çocuk 1 yaşına gelene kadar testislerin indirilmesi gerekir.

Kişide "klinefelter sendromu" adı verilen, genetik geçişli bir hastalık varsa, testis kanseri açısından bu kişilerin de yakın takibe alınması gerekir.

Erkekte kısırlık sorunu varsa, yani çocuk sahibi olamıyorsa, bunun için doktora başvurmuşsa veya karşı testiste yumurtalık kanseri nedeniyle takip edilen hastaların normal testisi de kanser riski açısından çok iyi takip edilmelidir. 

Bu saydığımız hasta grupları, normal popülasyona göre testis kanseri açısından daha yüksek oranda risk altındadır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat