Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Testis kanseri belirtileri nelerdir?

14,675
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Testis kanseri belirtileri nelerdir?

Testis kanseri erişkin erkeklerde görülen tümörlerin aslında büyük bir kısmını oluşturur. Bu nedenle ürolojik açıdan önemli tümörlerdir. Testis tümörleri tespit edildiğinde, erken tanı konulduğunda ölümcül olmayan, yüzde 100'e yakın seviyede kürle sonuçlanan, tedavi edilebilen bir hastalıktır. Bu nedenle erken tanı çok önemlidir. Tanı açısından erişkin ve genç popülasyondaki erkeklerin kendi kendini muayene etmesi, yumurtalıklarını rutin aralıklarla kontrol etmesi ürolojik açıdan önemlidir. Çünkü testis kanserlerinin en önemli bulgusu, erkeklerde ağrısız, ele gelen sert, özellikle çok sert, tahta gibi bir doku mevcut olur. 

Testis kanserinin en önemli belirtisi, testiste ele gelen çok sert ama ağrısız kitledir. Bu kitle mutlak suretle genç erişkin erkeklerde üroloji uzmanına müracati gerektirir. Bu, testis kanseri açısından en önemli ve tek muayene bulgusudur. Çok ileri olgularda, ilerlemiş testis kanserlerinde artık testis-yumurtalık tamamen nekroz adı verilen kendi kendini yemeye, ciddi tahribat oluşturmaya başladığı dönemde, yani geç dönemde yumurtalıklardaki sert kitle, ağrılı olarak ele gelebilir. Bu sebeple, bir erkek her hafta veya arası çok uzun olmayacak şekilde belli aralıklarla testisini muayene etmeli, ele gelen ağrısız, ağrı yaşatmayan sert kitlelerde mutlaka bir üroloji uzmanına müracaat etmelidir.  

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat