Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Tersine lojistik nedir?

2,082
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Tersine lojistik nedir?

Tedarik Zinciri Yöneten Profesyoneller Konseyi Tersine Lojistiği; hammaddelerin, halen süreçte bulunan envanterlerin, bitmiş malların ve bunlar hakkındaki bilginin tüketim noktasından üretim noktasına tekrar değer elde etme veya düzgün bir şekilde elden çıkarma amacıyla verimli ve maliyet avantajlı akışını planlama, yürütme ve kontrol etme süreci olarak tanımlamaktadır. 

Tersine lojistiğin kullanılmasının 3 sebebi vardır. Bunlar, ekonomik, ekolojik ve yasal sebeplerdir. 

Yasalar ürünün geri toplanmasını ve yeniden değerlendirilmesini veya uygun şekilde imha edilmesini zorunlu tutabilir. Çevreye zarar vermeyen, sağlıklı,dost üretim ve tüketim sebebi ile tersine lojistik uygulanıyor olabilir. Ürünün yeniden değerlendirilmesi kaynak ve malzeme kullanımı açısından ekonomik fayda sağlayacağı için tersine lojistik önem arz etmektedir.

Son yıllarda özellikle geri dönüşüme müsait ürünlerin hayatımıza girmesi ile birlikte kullanılan ürünler imha edildikten sonra tekrar yapılandırılarak, işletilerek ve içine gerekli ürünler konularak tekrar kullanıma hazır hale getirilmektedir. Bu tip ürünler hem lojistik sektörünün alanına girmekte hem de ülke ekonomisine katkı sağlamaktadır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat