Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Ters doğumlara nasıl müdahale edilir?

15,219
kez izlendi
Puan: 4.09 / 5
Detaylı Açıklama

Ters doğumlara nasıl müdahale edilir?

Ters doğumlarda genellikle rahim ağzına baskı yapan kısım yumuşaktır. Bunlar ayak, diz ya da makat olabilir. Bunların ağırlığı bebeğin başı kadar değildir. Bebeğin başının ağırlığı ile rahim ağzını açması doğumun ilerlemesi için önemli bir mekanizmadır. Rahim ağzına yumuşak kısım geldiğinde baskı az olacağından doğum yavaş ilerler. Böyle durumlarda rahimin açılması daha yavaştır. Ters doğumlarda sezaryen doğuma geçiş oldukça fazladır. 

Bebeğin ters gelmesi durumunda vajinal doğuma annenin kemik yapısı müsaitse, doğum ilerliyorsa ve bebek 2 - 3,5 kg arasındaysa normal doğuma devam edilmelidir. Çok düşük kilolu bebeklerde bacak ve vücut çıktıktan sonra rahim çok çabuk spazma uğrar ve bebeğin kafası içeride kalabilir. 

Ters doğumda bebeğin kafası öne eğikse doğum ilerleyebilir ancak geriye doğruysa vajinal doğum sonlandırılmalı, sezaryen doğuma geçilmelidir.

İkiz bebeklerden birinin ters gelmesi halinde çeneleri birbirlerine kenetleniyorsa da vajinal doğum yapılmaması gerekir. Böyle bir durumda acil bir şekilde sezaryen doğuma yönelmek gerekir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat