Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Terörist kime denir?

1,653
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Terörist kime denir?

Terörizm Türkiye'de hukuki anlamda gerçek anlamını bulmuş durumdadır. Genel olarak terörizm; siyasi, dini ya da ekonomik hedeflere ulaşmak amacıyla sivillere, resmi kurumlara, yerel ve genel yönetimlere yönelik baskı, yıldırma gibi şiddet içeren yolların kullanılmasıdır.

Bir kişinin bir amaca ulaşması için seçtiği, şiddete ve zora dayalı yöntem ile yasaya aykırı uygulamaları terörizm olarak adlandırılır. Terörizm kelime olarak Fransızca'dan Türkçe'ye geçmiştir. Fransızca'da terör kelimesi korkudan titreme hali olarak tanımlanır. Terörizm bir korku salma ve baskı altına alma sürecidir. 

Terörist ile anarşist kavramı Türkiye'de kasta dayalı olarak karıştırılmaktadır.  Anarşizm yüzyıllara dayanan bir siyasi düşünce şeklini ve bilgi birikimini ifade eder. Terörizm ise bir durumu, bir hali veya yöntemselliği ifade eder. Anarşizm bünyesinde terörizmi barındırma zorunluluğu barındırmaz. 

Anarşizmi uygulamaya geçirmede, terörizmi bir araç olarak kullanan insanlar çıkabilir.Fakat teröristlerin hepsi anarşist değildir. Anarşist de teröre başvuran kişi demek değildir. Anarşist, anarşizm ideolojisinin savunucusu olan kişidir. Bu şekliyle terörist ile anarşistin aynı anlamda kullanılmaması gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat