Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Termosifonlar kullandıkça mı açılmalı, sürekli açık mı bırakılmalı?

132,006
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Termosifonlar kullandıkça mı açılmalı, sürekli açık mı bırakılmalı?

Termosifonun hangi amaçla kullanıldığı önemlidir. Termosifon bir evde konfor sağlamak için bulunur. Konfor ise sıcak su çeşmesini açtığınızda sıcak suyun çeşmeden direkt akması demektir. Konfor istiyorsak, termosifonu kapatmamamız gerekir. 


Termosifon içerisindeki suyun kaynama süresi, termosifonun kapasitesine göre değişir. 80 litrelik bir termosifon 45 dakikada ısınır. 80 litrelik termosifon kullanan 4 kişilik bir ailenin çeşmeyi açtığında sıcak su alabilmesi için yaklaşık 45 dakika beklemesi gerekir. Bu nedenle cihazın devamlı açık kalması en mantıklı olan kısımdır. 

Termosifonun sürekli açık kalmasının elektrik sarfiyatı insanların aklında soru işareti oluşturabilir. Termosifonun ihtiyaç duyulmadında kapatılması aslında daha büyük enerji sarfiyatına neden olur. 

Mevcut çeşmemizi açtığımızda, örnek olarak 10 litre su kullanıyorsak, cihaz 10 litrelik suyu ısıtmak için devreye girer. Burada şu soru önemlidir: 10 litre suyu ısıtmak mı daha az enerji harcanmasına sebep olur, yoksa 80 litrelik suyu yeniden baştan ısıtmaya çalışmak mı daha fazla enerji harcamamıza yol açar? 

Cihazın her daim açık bulunması, ortalama 60 derecede kullanılması daha az enerji harcamamızı sağlayacaktır ve çok daha ekonomiktir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat