Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Televizyon bebeğin zekasını olumsuz etkiler mi?

46,839
kez izlendi
Puan: 4.72 / 5
Detaylı Açıklama

Televizyon bebeğin zekasını olumsuz etkiler mi?

Televizyonun zeka gelişimiyle bebeğin genel gelişimi üzerindeki etkileri daha fazla ortaya çıkmaktadır. Televizyon bebeğin zeka gelişimini negatif yönde etkiler. Bunu küçük bir bebeği televizyon karşısına koyarak da gözlemleyebilirsiniz. Televizyonun karşısına geçen bebeğin tüm dünyayla ilgisi kesilir ve televizyonu sahiplenir. Televizyon bütün ilgisini alacaktır ve bu durum çok önemlidir. Çünkü bebekler ilk başta dokunarak bir şeyler yaparak öğrenirler. 0 - 2 yaş arası bebekte sensorimotor dediğimiz dokunsal bir algı safhası vardır. Bu nedenle 0 - 2 yaş arasındaki bebeğin orada gösterdiği hareket, aksiyon çok önemlidir. Bu, onun öğrenmesini sağlar.

Televizyon aktif değil, pasif bir öğreticidir. Bu anlamda bebeğin gelişiminden çok fazla şey çalar. Bebeğe yalnızca belli bir görselliği belli bir şekilde sunarak öğrenmeye hapseder. Bu nedenle 0-2 yaş çocukların hayatına televizyon girmemelidir. 

Bebeğin bulunduğu yerde arka planda ses olması

Bebeğin bulunduğu yerde televizyon sesinin duyulmasının bir sakıncası yoktur ancak televizyonun yarattığı elektromanyetik alanlarla ilgili çalışma pek çok çalışma bulunmaktadır. Buna göre, 0-2 yaşta beyin ve bütün vücut son derece son derece hızla gelişirken, televizyonun oluşturduğu manyetik alanlarla etkileşime girer ve bu ona negatif etkide bulunur. Bu nedenle bebeğin bulunduğu ortamda televizyonun bulunmaması gerekir. Bunun yerine bebeğe de uygun olacak müzik olabilir. Bebek 2 yaşını doldurduktan sonra artık hayatında olabilir ancak bu da 1 saatin üzerinde olmamalıdır. 

Bebeği oyalamak, bir şekilde durmasını sağlamak için televizyonun kullanılması son derece yanlıştır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat