Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Televizyon alırken nelere dikkat etmeliyiz?

14,855
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Televizyon alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Evimizin baş köşesinde yer tutmuş olan televizyon ile oldukça fazla vakit geçiriyoruz. Neredeyse evimizin "en kıymetli" cihazı konumundaki televizyon alırken dikkat etmemiz gereken bazı önemli noktalar, hatta püf noktaları bulunuyor. Çoğumuz bu konulara hakim ancak hatırlatmakta fayda var.

Öncelikli olarak televizyon satın alırken, televizyonun tanınmış bir markaya sahip olması gerektiğinin altını çizelim. Öyle sıradan, güvenilirliği olmayan bir marka televizyon satın almayın. Belki markasız televizyonlara göre biraz fazla ödeyeceksiniz ama, inanın televizyonunuzu kullandığınız süre boyunca garantisinden, teknik servisine, çağrı merkezine kadar bunun avantajlarını sonuna kadar kullanacaksınız. 

Marka dışında, televizyon satın alırken dikkat edeceğiniz bir başka konu ise, televizyonun sahip olduğu veya sahip olduğu iddia edilen özelliklerin uluslararası kuruluşlar tarafından gerekli sertifikalara sahip olup olmadığını kontrol etmek olsun. 

İlk yapılması gereken televizyon satın alırken televizyonda bulunan panelin RGB olmasına ve bağımsız kuruluşlar tarafından verilen UHD sertifikasyonuna sahip olmasına dikkat edilmesi gerekiyor. Bunu anlamanın en kolay yolu ise ürün kutusunda UHD logosunun olup olmadığını kontrol etmek.

Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri'nin bağımsız standartları belirleyen kuruluşları Digital Europe (DE) ile Consumer Electronics Association (CEA), 4K standartlarına uygun olan televizyonlara sertifika veriyor. Digital Europe (DE) bir televizyona Digital Europe UHD Logo kullanım sertifikasını yalnızca aşağıdaki şartları sağladığını test ettikten sonra izin veriyor:

Gelelim can alıcı seçim kriterlerine...

Günümüzün en temel TV seçim kriteri hiç koşulsuz, 4K görüntü teknolojisi yani UHD. 

4K olarak da bilinen UHD, Ultra High Definifion'un kısaltılışı. Ultra yüksek çözünürlük anlamına gelen bu terim, normal bir Full HD televizyondan dört kat yüksek çözünürlüğe sahip TV'ler için kullanılıyor. 4K TV'lerde 3840x2160=8 milyon 294 bin 400 piksel bulunur. Her bir piksel Samsung UHD TV'lerde RGB diziliminde döngüyü tamamlarken bazı şirketlerin Ultra HD TV'lerinde ise pikseller klasik RGB diziliminde bulunan 3 ara piksele eklenen beyaz renk (W) ile gerçekleştirilmektedir.

RGBw tabanlı paneller, kırmızı, yeşil, mavi gibi üç statik renk yerine araya giren beyaz renk sayesinde sırasıyla devreden dört ara piksel (RGB, WRG, BWR, GBW) ile oluşturulmaktadır. Bu durumu aşağıdaki tabloya bakarak rahatlıkla çözümleyebilirsiniz.

Bu tablodaki en önemli detay ise şu: RGB diziliminde 24 pikselde 8 adet Kırmızı, 8 adet Yeşil ve 8 adet Mavi alt piksel bulunurken; RGBW diziliminde yine 24 pikselde 6 adet Kırmızı, 6 adet Yeşil, 6 adet Mavi ve 6 adet Beyaz alt piksel bulunmaktadır. Sonuçta W hücrelerinin sayılmamasına karar veren kuruluş Digital Europe'a göre W hücrelleri sayılmadığında %25 piksel kaybı olur ve çözünürlük 2880x2160'a düşer. Bu da RGBw'ler için toplam 6 milyon piksel anlamına gelir, yani 3K olarak kolayca ifade edilebilir. Bundan dolayı bu televizyonlara 4K veya gerçek UHD TV de diyemiyoruz.

Tüm bu bilgiler ışığında, televizyon alırken dikkat etmemiz gereken şeylerin en önemli noktalarını şu şekilde özetleyebiliriz: 

İlk olarak, televizyonunuzu tanınır markadan, teknolojisi konusunda açık, net bilgiler veren, servis ağı geniş olan markalardan almanız gerekir. 

İkinci ve en önemli nokta ise ilgili teknolojilerin sadece belirtilmesi değil, uluslararası kuruluşlarca belgelendirilebilir olmasıdır. Yani seçtiğiniz model televizyondaki ibarelerin bu bağımsız kuruluşlardan da onay almış olması gerekir. Zira piyasada çok farklı ve 4K, UHD vb. ibarelerin olduğu TV bulunuyor. Ancak teknolojideki bu ifadeler son kullanıcı için yanılgı yaratabiliyor. Her 4K ibaresi olan TV'nin aslen gerçek 4K, yani UHD olmaması buna en basit örnek. Bu anlamda satın alacağınız üründe DE (Digital Europe) tarafından onaylanmış UHD Logo'nun olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Bu logo son kullanıcıyı koruyan, önemli bir detay. Çünkü iyi ve son teknoloji bir televizyon alma heyecanı arasında pek çok detay gözden kaçırılabiliyor. Fakat bu sertifikaları da ancak bilinen, güvenilir markalar sunabiliyor. Eğer bunlara dikkat ederseniz, güvenli bir televizyon alışveriş yapmış olursunuz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat