Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Teleskop nasıl kullanılır?

25,627
kez izlendi
Puan: 1.88 / 5
Detaylı Açıklama

Teleskop nasıl kullanılır?

Teleskop kullanırken bilinmesi gereken ilk şey teleskopla güneşe bakılmaması gerektiğidir. Teleskopla doğrudan güneşe bakan kişi saniyeden daha kısa bir süre içinde kör olabilir. Bu yüzden özellikle doğa gözlemlerinde teleskop kullanılıyorsa güneşin konumu iyi belirlenmeli ve telekop ve güneşin karşı karşıya gelmesi engellenmelidir. Bunu engellemek için gündüzleri daima güneşe sırtınızı dönerek çalışmak gerekir. Ebeveynlerin ise çocuklarını teleskopla yalnız bırakması önerilmez.

Gökyüzünü gözleyecekseniz de önceden ne yapacağınızı planlayın. Gök haritaları alın ve o gece gökyüzünde neler olup bittiğini öğrenin. Mesele gece Ay varsa Ay size gözlemeniz için müthiş bir fırsat verebilir. Ayın kraterlerini gözleyebilirsiniz. Ay dolunay evresindeyken fazlaca parlak olduğu için gözlerinizi kamaştırabilir. Ay gözlemleri için en uygun evre hilal ya da son dördün evresidir.

Yerlerini biliyorsanız Jüpiter ve Satürn de size enfes görüntüler sunabilir. Elbette teleskopla izleyebileceğiniz yıldız kümeleri de vardır. Bunları da teleskopla izleyebilirsiniz.

Teleskobunuzu taşırken ve kurarken dikkatli olun. Yağmurlu ve çok nemli havalarda teleskop kullanmamaya özen gösterin.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat