Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Tek tip beslenmenin zararları nelerdir?

414
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Tek tip beslenmenin zararları nelerdir?

Tek tip beslenme günlerce tek tip besin yenerek devam ettirilen beslenmedir. Tek tip beslenmeye yönelik diyetlerde haftada 5-8 kilo verme vaadleri vardır. Ancak bu beslenme türü ile bu kiloları kaybetseniz de kaybedilen yağ değil, su olacaktır. 1 gün boyunca sadece et ile veya sebze ile beslendiğinizde, sadece çorba içtiğinizde, sadece lahana veya sadece patates, ıspanak tükettiğinizde diğer besinlerden almanız gereken vitaminleri, mineralleri ve sağlıklı yağları almamış olursunuz ki, örneğin dengeli düzeyde alınan kolesterol dahi vücut için çok gereklidir, hormonların çalışma düzenini oluşturur. 

Tek tip beslenme diyetleri özellikle karbonhidrat, protein ve yağ dengesi olmayan diyetler olduğundan, bir kişinin günlük gereksinimlerini karşılayamaz. 

Tek tip beslenmede sadece o besine yönelik vitamin ve mineralleri alabilir, diğer karışık besinlerde bulunan vitamin, minerallerden fakir kalırsınız. Bu da sağlık sorunlarını beraberinde getirir. 

Bir diğer yandan tek tip besine yöneldiğiniz için vücudunuza bu besin ile ilgili maddeleri çok yüklemiş olursunuz. Örneğin, bir gün boyunca protein ağırlıklı beslendiğinizde, böbrek yükünüz artar. Çünkü protein böbreklerde metabolize olur; doğal olarak böbrekleriniz yorulur. 

Protein daha sonrasında keton cisimlerin ve toksinlerin açığa çıkmasına yol açtığı için sinir sistemini de olumsuz etkiler. Uzun süreli protein diyetlerinde veya protein ağırlıklı beslenmede uzun vadede Parkinson, Alzheimer gibi sinir sistemi hastalıklarına daha açık olunur.

Karbonhidrat veya posası, lifi yüksek besinlerle yapılan tek tip beslenmeler sindirim sistemi sorunlarına yol açar, emilim bozuklukları ve vitamin eksiklikleri ortaya çıkar; ciltte, deride, tırnakta dökülmeler oluşur. Bu tip beslenmeler uzun vadede sağlığı ciddi anlamda tehdit eder. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat