Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Tek tip beslenme nedir?

3,707
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Tek tip beslenme nedir?

Tek tip beslenme günümüzde hızlı kilo vermeyi amaçlayan, çok çabuk, 1-2 haftada sonuç almak isteyen kişilerin başvurduğu medyatik diyetlerdir. Dukan gibi tek tip beslenmeye yönelik bu diyetlere internet ortamında ulaşabilirsiniz ancak bu tip diyetler uzmanlar tarafından çok da fazla önerilmez. 

Tek tip beslenme, tek tip beslenme diyetleri nelerdir diye soracak olursak, bunlar besin ayrıştırma diyetleri olarak da geçer. Bu diyetler gün boyunca tek bir besine odaklı yapılan diyetlerdir. 

Örneğin bir gün boyunca sadece et ile beslenilen veya sadece tavuk veya balık ile beslenilen diyetler, tek tip beslenme diyetleridir. Bir gün boyunca sadece sebze tüketilen veya sadece çorba içilen diyetler de tek tip beslenmeye girer. 

Bu diyetler belli bir besin grubunu ayrıştırma diyetleri olarak da geçer ancak tek tip beslenmede bir de tek bir besine yönelik beslenme de vardır. Örneğin, lahana diyeti, ıspanak diyeti, patates diyeti, havuç diyeti, dondurma diyeti, soğan çorbası diyeti, yumurta diyeti gibi diyetler de tek tip beslenme diyetleridir. 

Tek tip beslenme diyetlerinde vaat edilen 1 haftada 5 ile 8 kilo arasında kilo vermektir. Bu diyetlerde günlük kalori alımı çok düşüktür. Günlük 400 ile 800 kalori arasında değişir. Tek tip olduklarından besin içerikleri; karbonhidrat, protein ve yağ dengeleri de yine tek tiptir. Ya çok protein içerir, ya yağ değeri ya da karbonhidrat değeri çok yüksektir. Bu sebeple tek tip beslenme diyetleri beslenme uzmanları tarafından önerilmez.

Kilo verme konusunda hızlı sonuç almak isteyen kişiler internet üzerinden araştırıp, bu diyetlere başvurduklarında 1 haftada vaad edilen 5-8 kilolara aldanmamalıdır çünkü bu kilo kayıpları, vücuttaki su kaybıdır. Uzun süreli yapılmamalıdır.

Beslenme uzmanları özellikle tek tip beslenmeyi önermez. Çünkü kişiler bu diyetlerle vaad edilen kilo kayıplarına ulaşmaya çalıştıklarında, bir haftada 5-8 kilo vermeye çalıştıklarında daha çok su kaybeder. Vücuttaki bu su kayıpları da uzun vadede birçok sağlık sorununa yol açar. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat