Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Tek tip beslenme cildi bozar mı?

259
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Tek tip beslenme cildi bozar mı?

Beslenme uzmanları, genellikle dört çeşit besin grubundan; et ve et ürünleri, tahıl grubu, süt ve süt ürünleri ile sebze ve meyvelerden dengeli bir beslenme önerir. Tek tip beslenmede sadece et ürünleri veya sadece süt ürünlerinden veya tahıllarla bir günü veya haftalarınızı geçirmiş olursunuz. Bu dört besin grubunda bulunan her besin öğresi, vitaminler, mineraller farklı olduğundan, siz de sadece tek bir besine yönelik vitamin ve mineral almış olursunuz. Doğal olarak diğer besinlerden alamadığınız vitamin ve mineral eksiklikleri nedeniyle cildinizde, derinizde, tırnaklarınızda, saçınızda dökülmeler, bozulmalar olabilir. 

Tek tip beslenme; deride, tırnaklarda ve saçta dökülmelere, ciltte kuruluk ve lekelenme gibi cildin genel yapısında bozulmalara yol açar.

1-2 haftadan fazla süren tek tip beslenmede çok fazla su kaybı nedeniyle cilt susuz kalır. Susuz kalan cilt ise kuruyup dökülür, daha hızlı yaşlanır. Bu nedenle tek tip beslenme cilt sağlığı için zararlıdır. 

Cildi oluşturan keratin yapısı ile saç ve tırnak yapınız için de beslenmenin çeşitli olması çok önemlidir. 

Vitamin ve mineral eksiklikleri nedeniyle cilt sağlığını kaybetmemek için tek tip değil, her besin grubu yönünden zengin ve dengeli bir beslenme biçimi benimsemeniz gerekir. 

Tek tip beslenmede özellikle B grubu vitaminlerinden eksik bir beslenme söz konusu ise, yine cilt sağlığınızı tehdit eden, cildinizi bozabilecek sorunlarla da karşılaşabilirsiniz. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat