Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Tek embriyo transferi tüp bebek başarısını etkiler mi?

20,408
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Tek embriyo transferi tüp bebek başarısını etkiler mi?

Yeni yönetmelik çıktığında tek embriyo transferi tüp bebek uzmanlarını da ürkütmüş durumdaydı. Çünkü ondan önceki tedavilerde 4-5 embriyoya kadar transfer gerçekleştiriliyordu. Ancak tek embriyo transferi ile sağlıklı gebelik sağlama oranı son derece yüksektir. Bu aynı zamanda çok daha sağlıklıdır. Çünkü rahim 1 bebeğin doğması için yaratılmıştır. İkiz gebelik her zaman risk taşır. Gebeliğin sağlıklı ilerlemesi, bebeklerin vaktinde doğması, anne karnındaki gelişimleri ve bebeklerin anne karnında ve doğumdan sonra sıkıntı yaşaması ile ilgili sıkıntılar söz konusudur. Ancak tek gebelik hem anne adayı hem de bebek için çok daha sağlıklıdır. 

Elimizde sağlıklı 4 embriyo olduğunu düşünelim. Önceki zamanlarda dondurma teknolojileri çok iyi değildi. Embriyolar 4'lü, 5'li paketler halinde dondurulurdu. Çözüldükten sonra 2'si 3'ü bozulurdu, sağlamlar da içeri konulurdu. 2 tane sağlam kalanı içeri konulurdu ancak şu anda dondurma teknikleri o kadar ilerledi ki elde edilen 4 embriyo tek tek bile dondurulsa, kesinlikle şans yüzde 100 olmuyor. Genç hastalarda yine yüzde 60'larda oluyor ama gebe kalınmadığında 4 embriyo da ziyan oluyor. Ama tedavide 4 embriyo ayrı ayrı zamanlarda verilse, her bir embriyo transferinde yine bir gebelik şansı elde edilebiliyor. Bugün itibari ile gençlerde, tek embriyo verildiğinde, 3. gün embriyolarında bile neredeyse yüzde 60'a varan gebelik şansı elde edilebiliyor. O halde dördünü birden tek seferde vermektense, embriyoları ayırıp tek tek vermek kadının bir daha yumurta toplatmadan bir denemede gebeliğe ulaşma şansını artırabiliyor. Bu anlamda tek embriyo transferi daha çok tercih edilen bir yöntem haline gelmiş durumda.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat