Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Tek besin diyeti zararlı mı?

440
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Tek besin diyeti zararlı mı?

Tek besin ile beslenmek, tek tip diyetler uygulamak tabii ki faydalı değil, hatta vücudun sistemlerine son derece zararlı diyetlerdir.

Bu diyetlerde, özellikle tek besine yönlenildiği zamana sadece o besinin içeriği ile beslenmek anlamına gelir. 

Örneğin et diyetinde sadece protein ve B vitamine yönelik bir beslenme sağlanırken, sebze diyetlerinde sadece C vitamini, lif kaynakları bulunur. Tabii ki sebzedeki diğer vitamin mineralleri alırsınız ancak bu sefer protein ve yağdan sınırlı bir diyet söz konusudur. 

Sadece süt diyetinde kalsiyum protein, süt şekeri ağırlıklı bir beslenme sağlanır. Protein de vardır ancak bu sefer diğer besinlerden, tahıldan, sebzeden gelecek vitamin ve mineraller alınamaz.

Tüm bu nedenlerle tek tip beslenme zararlı diyebiliriz çünkü beslenme uzmanları 4 grup besin ile beslenilmesini önerir. 

Tahıl grubu, et grubu, süt ve süt ürünleri, sebze grubu 4 ana besin grubudur. Bu 4 grupta her grubun dengeli bir şekilde tüketilmesi gerekir. Özellikle ana öğünlerde bu 4 gruptan ayrı ayrı, biraz biraz ekleyerek beslenilmelidir. Böylece protein, karbonhidrat, vitamin ve mineraller eşit bir şekilde alınabilir. 

Sadece protein ağırlıklı beslenme kalp damar sağlığını tehdit eder, kolesterol seviyenizi, kan yağlarınızı yükseltir. Sadece süt ağırlıklı beslenmede kalsiyumu fazla alırken diğer vitaminlerin emilmesini engelleyerek özellikle vitaminsiz kalıp vitamin emilimlerini bozabilirsiniz. 

Sadece sebze ile beslendiğinizde lif ağırlıklı beslendiğiniz için bağırsak ve sindirim sistemi çok çalışacağından vitamin mineral emilimi engellenir, vücutta vitamin mineral eksikliği yaşanır; aynı zamanda hali hazırda sindirim sistemi sorunları olan kişilerin rahatsızlıkları tetiklenir. 

Tek besin diyetlerinde sindirim sisteminin yanı sıra sinir sistemi, cilt sağlığı bozulur, saç tırnak dökülmeleri yaşanır, ilerleyen zamanda kalp damar rahatsızlıkları, eklem sorunları, kemik erimesi gibi problemler yaşanır, özellikle Alzheimer, Parkinson gibi hastalıklara genetik olarak yatkın olan kişilerin bu sorunları tetiklenir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat