Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Tek besin diyeti nedir?

2,740
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Tek besin diyeti nedir?

Tek besin diyeti günümüzde çok yaygınlaşmış olan, hızlı kilo vermek isteyen kişilerin, daha çok internet ortamından bulup başvurduğu diyetlerden biridir. Ancak uzmanlar bu diyetleri önermez.

Tek besin diyeti besin ayrıştırma diyeti olarak da tanımlanabilir. Sadece et, sadece sebze, sadece tahıl ağırlıklı beslenmeler de olabilir. Bir de tek besine yönelik diyetler vardır. Örneğin sadece lahana, sadece ıspanak, sadece soğan veya dondurma, simit, havuç gibi sadece o besine özel de olabilir. Ancak bu tür diyetlere beslenme uzmanlarından değil, internet ortamındaki forumlardan ulaşılır ve bu diyetlerin herhangi bir sağlık güvencesi bulunmamaktadır. 

Tek besine dayalı örneğin lahana diyetinde 1 haftada 7-8 kilo verilmesi amaçlanır, diyetin vaat ettiği budur. Bir çorba tarifi vardır. Lahana, havuç, kereviz, enginar, patlıcan, soğandan oluşan bir çorba vardır. Gün boyu, hatta günlerce her öğünde bu çorbanın içilmesi tavsiye edilir. Bu diyetle beklenen kilo kaybının bir kısmı, 3-4 kilo verilse de bu kilolar sudan gider. Çünkü sürekli sıvı ve aynı besini tüketirsiniz. Doğal olarak diğer organların ve kasların işlevini engelleyici bir diyet olduğundan vücutta yağ kaybı sağlanamaz.

Domates suyu diyetinde her iki saatte bir domates ve limon suyu tüketilmesi gerekir. Bununla da kilo kaybı olur ama sudan gerçekleşir. 

Dondurma diyeti şeker ve kalsiyum ağırlıklı bir diyettir. Bu diyette de şeker seviyelerinizde bir değişiklik olabilir. 

Soğan çorbası diyeti antioksidan bir diyettir ancak günlerce, haftalarca soğan çorbası ile beslenmek böbrekleri yorar. 

Tek besin diyetleri çok monoton diyetlerdir. Bu anlamda sürdürülebilirliği yoktur. Sağlıklı diyet yöntemleri değildir ve beslenme uzmanları tarafından kesinlikle tavsiye edilmez. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat