Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Tefsir nedir?

7,182
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Tefsir nedir?

Kur'an ayetlerinin anlaşılmasına dair tefsir ve meal olmak üzere iki kavram vardır. Kur'an-ı Kerim Arapça indirilmiştir çünkü yeryüzünde Allah'ın muradını en iyi ifade edebilen ve insan zihnine Allah'ın dediklerini algılatabilen dil Arapça'dır. 

Arapça ifadeler başka milletler tarafından okunacağı için tefsir ve meal kavramlarıyla karşı karşıya kalırız. Tefsir kavramı, Kur'an ayetlerinin detaylı bir şekilde bir insan tarafından anlatılmasıdır. 

Arapça bilen birisi eğer Kur'an ilmine vakıf ise Allah'ın ne demek istediğini tarif edebilir. Kur'an'da Allah kendi söylediği ayetleri bir başka ayette açıklayabilir. Böyle tefsirler en çok güvenilen tefsirlerdir. Ayetlerin Hz. Muhammed tarafından tefsir edilmesi de son derece güvenilir bir anlama yoludur. Tefsirler detaylı ve uzun solukludur. 

Tefsirden başka olarak Kur'an ayetlerini anlamak için kullanılan ikinci kavram ise mealdir. Meal, Arap olmayan bir kişinin kendi dilinde Kur'an'ı okumaya çalışması ve anladıklarını yazıya dökmesidir. Meal insan yazımı olduğu için hatalara daha açıktır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat