Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Tatile çıkacak hamileler nelere dikkat etmeli?

21,988
kez izlendi
Puan: 4.90 / 5
Detaylı Açıklama

Tatile çıkacak hamileler nelere dikkat etmeli?

Uzun yolculuğa çıkacak anne adayları bunu önceden doktorlarıyla konuşup, ondan onay ve öneri aldıklarında içleri rahat bir şekilde yolculuğa çıkabilirler.

Gebelik kanın pıhtılaşma eğilimini belirgin olarak arttırır. Bacakların uzun süre aşağı sarkık durumda ve hareketsiz kalması kanın damar içinde pıhtılaşmasına neden olabilir. Bu nedenle yolculuk sırasında 2 saatte bir 5-10 dakika yürüyüş yapmak gerekir. Uçakta veya otomobilde seyahat eden anne adaylarının bacaklarını uzatıp rahat edebilecekleri koltuk seçimi yapmaları gerekir.

Gerek hareket kısıtlılığına neden olması, gerekse molaların uzun aralıklarla ve seyrek olması nedeniyle gebelik döneminde otobüs yolculuğu önerilmemektedir. Bu nedenle sık aralıklarla mola verilebilecek özel araçla yolculuk ya da uçak yolcuğu seyahat için daha doğru bir seçim olacaktır.

Hamilelikte ne zamana kadar uçak yolculuğu yapılabilir, öğrenmek için videomuzu izleyin: Hamilelerin uçak yolcuğu yapması güvenli mi?

Yolculuğa çıkacak gebeler giysi seçiminde rahat kıyafetleri tercih etmelidir. Kolayca çıkarılıp değiştirilecek üstler, bel bölgesini sıkmayacak, gebelik dönemine uygun beli rahat pantolonlar seyahat için daha doğru olacaktır.

Yaz aylarında saat 12 ile 16 arasında güneş ışınlarına dikkat etmeli, 40 faktör ve üzeri koruyucu krem kullanmalıdır. Yaz süresince günde 3,5 litreye kadar su tüketilmeli. Yine yaz aylarında dışarıda kalan besinlerin bozulma ihtimali olduğu için dikkatli olarak besin zehirlenmelerine karşı önlem alınmalıdır. 

Kış aylarında yapılacak tatillerde ise riskli sporlardan kaçınmak gerekir. Kış aylarında tatile çıkacak anne adaylarına kayak yapmaları önerilmez. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat