Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Tarih dersine ezber yapmadan nasıl çalışılır?

12,785
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Tarih dersine ezber yapmadan nasıl çalışılır?

Tarih dersinde ezberlenmesi gereken noktalar vardır. Tarihte yaşanılan olaylarla ilgili genel bilgilere hakim olmamız ve bu bilgiler ışığında çıkarımlarda bulunmamız, bu çıkarımları çevremize ve kendi yaşantımıza uyarlamamız bizim için önemlidir. 

Tarihte okuduğumuz olaylar şuan etrafımızda gelişen olayları anlamak konusunda bakış açımızı değiştirebilir. Tarihte temel kavramlara karşı bilgi doygunluğu olması gerekir. Tarihi kavramlar, okumalar ve soru çözümleri esnasında bilinmeyen noktaların üzerine gidilmelidir.

Öğrencilerin derste öğrendiklerine dair kendilerine tarihi kavramlar sözlüğü yapmaları tavsiye edilir. Bu sayede öğrenciler yazarak öğrenmeleri, kendi yaptıkları sözlüğü kullanırken de büyük keyif almaları beklenir.

Derebeylik, feodalizm, reform, rönesans, sömürgecilik, merkezi otorite ve halkçılık gibi kavramlar öğrencilerin kendi hazırladıkları sözlüklere girerse daha uzun süre akılda kalır. Tarih dersinin konuları mutlaka belli aralıklarla tekrar edilmeli, yanlış cevapların ve boş soruların üzerine gidilmelidir.

Tarih dersi için en iyi öğrenme modeli, öğreterek öğrenme modelidir. Öğrencilerin dersi öğrenirken birbirlerine anlatmaları ve bu esnada öğrenmeleri çok faydalı olacaktır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat