Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Tansiyonu olanlar Ramazan'da nasıl beslenmeli?

663
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Tansiyonu olanlar Ramazan'da nasıl beslenmeli?

Tansiyonu olan kişiler mutlaka ilaçlarını düzenli olarak kullanmalı. Toplumda yüksek kan basıncına duyarlı bireylerin son derece fazla olduğunu göz önünde bulundurursak özellikle Ramazan'da tuz tüketimi azaltılmalı ve sıvı tüketimi arttırılmalıdır.

Vücudumuzdaki sodyum düzeyini böbreklerimiz ayarlamaktadır. Fazla sodyum idrar ya da terle vücuttan atılır. Günlük tuz ihtiyacımız 6 gr kadardır. Bu bir çay kaşığına denk gelir. Türkiye'de yapılan çalışmalarda bireylerin ortalama 18 gr tuz tükettiği ortaya çıkmıştır. Yine erkeklerin kadınlara göre daha fazla tuz tükettiği ortaya çıkmıştır. Eğer tansiyonla ilgili sıkıntı yaşıyorsak tuz tüketimimizi mutlaka azaltmalıyız.

Sebze ve meyvelerin sodyum oranı düşük, potasyum oranı yüksektir. Potasyum aynı zamanda kan basıncının kontrolünde bize yardımcı olur. Potasyum kaynağı besinler arasında; muz, kayısı, kavun, patates, kurubaklagiller, süt ve süt ürünlerini sayabiliriz.

Sodyum kaynağı olan besinler ise zeytin, turşu, peynir, salam, sosis gibi besinlerdir. Ramazan ayında iftar ve sahurda mutlaka az tuzlu yiyecekler tercih edilmeli. İleri yaştaki kişiler eğer tansiyon sorunu yaşıyorlarsa iftarlarını açarken çok tuzlu olduğu için zeytin yerine bol su ile birlikte ceviz, hurma ya da şeftali tüketebilirler.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat