Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Takvim yöntemi nedir?

78,141
kez izlendi
Puan: 4.10 / 5
Detaylı Açıklama

Takvim yöntemi nedir?

Takvim yöntemi kadınların yumurtlama gününü tahmin etmek için kullandığı bir yöntemdir. Normalde bir kadın 28-30 günde bir adet görür - ki adetin ilk gününü 1. gün diğer adetin ilk gününü de son gün kabul ederiz. Bu en az 21 gün, en fazla da 35 gün olabilir. 


Bir kadında mevsimsel olarak da yıl içinde bu farklılaşabilir. Kadınlar yumurtlama günlerini sadece kağıt kalemle hesaplamak isterlerse öncelikle ortalama adet döngüsünü bir yere yazarlar. Örneğin bu döngüye 30 gün süre diyebiliriz. Bunda 14 rakamını çıkardığımızda yumurtlama gününü buluruz. Bu 16 demektir. Eğer 32 günde bir adet görüyorsanız bu o zaman 18. gün demektir. 

Adet kanamasının ilk gününden itibaren saydığımızda 16. gün yumurtlama gerçekleşir. Bunun hassasiyeti yüzde 75'tir. Bunun ardından kadının hamile kalmaya en elverişli günü bulunmalıdır. Yumurtlama gününde 4 gün geriye saydığınızda bulunan rakamla yumurtlama günü arasındaki süre en verimli günlerdir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat