Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Taban düşüklüğü nedir?

16,421
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Taban düşüklüğü nedir?

Taban düşüklüğü aslında tıbbi bir terim değil. Bizim düztabanlık olarak tarif ettiğimiz durumun halkımız tarafından yapılmış çok akıllıca bir tarifidir. Çünkü düztabanlık sadece doğuştan olan bir şey değildir. Erişkinlerde de karşımıza çıkabiliyor. Ayaklarımız doğuştan düztaban olmayabiliyor, sonradan düztabanlaşabiliyor. Ayağınızda 30 adet kemik ve eklem var bunlar zaman içinde çökmeye uğrayabiliyor, bu puzzle zaman içinde bozulabiliyor ve ayağımızın iç kavsi yere yaklaşabiliyor. Halkımız da bunu tarif etmek için taban düşüklüğü ifadesini kullanıyor. Aslında anlatılmak istenen, erişkinlerde sonradan, zaman içinde oluşan düztabanlıktır ve taban düşüklüğü sorunu, bulunduğu evreye göre farklı şekillerde tedavi edilmelidir.

Taban düşüklüğünde asıl olay ayağın tam kavsinin tepe noktasına yapışan, tendon dediğimiz bir kirişin erişkinde yeterince çalışmamasıdır.  Bunun çalışmamasına bağlı olarak ayağın kavsi yavaş yavaş düşmeye başlar. Aynı bir çadırın direğinin çökmesi gibi ayağın kavsi yavaş yavaş çökmeye başlar ve hastalar bu çökmeyi "ayağımın iç kısmına doğru basmaya başladım" şeklinde tarif eder. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat