Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Süt içmek rahat ve iyi bir uyku sağlar mı?

3,507
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Süt içmek rahat ve iyi bir uyku sağlar mı?

Sağlıklı ve verimli bir yaşam için zamanında ve yeterli düzeyde uyku şarttır. Birkaç küçük noktaya dikkat ederek uyku kalitesini artırabiliriz. 

Uyku kalitesini olumsuz yönde etkileyen faktörler
- Yüksek kalorili besin tüketimi
- Dengesiz beslenme
- Gün içinde hareket azlığı
- Depresyon

Genellikle uyku süreci dinlenmek ile eşdeğer olarak algılanır. Ancak bedensel dinlenme uykunun sadece bir yan parçasıdır. Bedenin sessizce uzanıp bir süre hareketsiz kalması ile rahatlıkla dinlenmek mümkündür ancak beynin dinlenmesi o kadar kolay değildir.

Melatonin kişiden kişiye değişse de yaklaşık olarak akşam 11 ile sabah 5 saatleri arasında salgılanan bir hormondur ve melatonin hormonunun temel görevi vücudun biyolojik saatini korumak ve ritmini ayarlamaktır. 

Melatonin hormonunun besinsel kaynağı inek sütüdür. Melatoninin yanı sıra yorgunluğun giderilmesini ve kaliteli uykuyu sağlayan bir diğer madde ise serotonindir. Sütte bulunan aminoasitlerin bazıları serotonin denen bu maddenin üretmini uyararak uyku kalitesini etkilemektedir. 

Süt, içindeki B2, B6 ve B12 vitaminleri ile sinir sistemini güçlendirir ve yatmadan önce içilmesi yorgunluğun giderilmesi ile birlikte kaliteli ve rahat bir uyku sağlar. 

Günün yorgunluğunu üzerimizden atmak ve rahat bir uyku uyumak için ambalajlı ve sağlıklı süt tüketimine özen gösterelim. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat