Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Süt dişleri ve kalıcı dişler ne zaman çıkar?

3,067
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Süt dişleri ve kalıcı dişler ne zaman çıkar?

Çocuk ağız gelişimi içerisinde süt dişlerinin yeri son derece büyük. Çocuk büyürken ağız gelişimi de hızla ilerler. Ağız yeterince büyüdükten sonra nihayet süt dişleri belirir, ardından da kalıcı dişler çıkar.

Tüm çocukların gelişiminin farklı olduğunu düşünürsek süt dişlerinin çıkma süresi de çocuktan çocuğa değişecektir. İlk süt dişinin çıkması en erken 3 aydan başlayabilir ve 12. aya kadar sürebilir. Bu ilk çıkan dişler genelde alt santral kesici dişlerdir. 6 yaş civarında çocuğun hayatı boyunca kullanacağı ilk kalıcı diş çıkmış olur.

Süt dişleri yerini kalıcı dişlere bırakacağından önemli bulunmaz. Oysa çocuk diş sağlığı açısından süt dişleri son derece önemlidir. Süt dişlerinin daha ince mineleri ve daha küçük kökleri vardır. Çocuklar çiğneme refleksine ilk süt dişleri ile kavuşur. 

Süt dişlerinin çene ve yüz gelişiminin yanı sıra, konuşma yeteneğinin gelişmesinde de yeri büyüktür. Diğer bir önemli nokta da süt dişlerinin arkadan gelecek kalıcı diş için yer tutmasıdır. Süt dişi düştüğünde oluşan boşluk kalıcı dişlerin düzgün çıkmasını sağlayacaktır. Tüm bu nedenlerle süt dişlerinin bakımı çok iyi yapılmalı, çocuğa özel diş macunu ve ürünler kullanılmalıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat