Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Süleyman Demirel kimdir?

1,084
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Süleyman Demirel kimdir?

Türkiye siyasi yaşamının en önemli aktörlerinden biri olan Süleyman Demirel, 1965-1993 yılları arasında 7 farklı hükümette toplam 10 yıl 5 aylık süreyle başbakanlık yaptı. Demirel, 1993-2000 yılları arasında ise Türkiye'nin 9. Cumhurbaşkanı olarak devletin en üst kademesinde bulundu. 

Demirel'in siyasi hayatı pek çok rekorla doludur. 

Türkiye'nin en genç genel müdürü, İsmet İnönü ve Recep Tayyip Erdoğan'dan sonra en uzun süre görev yapmış başbakanı olan Süleyman Demirel, 31 yaşında genel müdür, 40 yaşında parti genel başkanı, 41 yaşında başbakan oldu. Türkiye'nin çok partili sisteme geçtiği 1946'dan sonraki dönemde, kurduğu 7 hükümetle en çok hükümet kuran siyasetçidir.

Demirel, 1 Kasım 1924'te Isparta'ya bağlı Atabey ilçesinin bir köyü olan İslamköy'de dünyaya geldi.

1949'da İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi'nden inşaat yüksek mühendisi olarak mezun oldu. 1948'de babası Hacı Yayha Demirel'in yeğeninin kızı Nazmiye Şener ile evlendi.
1962'de siyasi yaşama atıldı. Adalet Partisi'ne (AP) girdi. 
28 Kasım 1964'te yapılan Adalet Partisi genel kongresinde genel başkan seçildi. 

Şubat 1965'te kurulmasını sağladığı koalisyon hükûmeti'nde TBMM dışından başbakan yardımcısı ve devlet bakanı olarak görev aldı. Daha sonra 1965-1969 genel seçimlerinde tek başına iktidara geldi ve başbakanlık yaptı. Sonraki yıllarda birçok koalisyon hükümetinde yer aldı. 

Demirel 12 Eylül 1980 Darbesi'ne kadar görevlerini sürdürdü. 
12 Eylül 1980'deki askeri müdahaleyle başbakanlığı sona erdi. Evinden alınarak Gelibolu'daki Hamzaköy'de yaklaşık bir ay gözetim altında tutuldu. Partisi 16 Ekim 1981'de kapatıldı. Sonrasında Demirel'e 10 yıl siyaset yasağı getirildi. Buna rağmen siyasi çalışmalarını sürdüren Demirel, bu nedenle askerler tarafından Zincirbozan'da 4 ay gözaltında tutuldu.

1987'de siyasi yasağı kalkınca Doğruyol Partisi'nde tekrar siyasete başladı. 1993'te cumhurbaşkanı olana dek DYP'nin başında çeşitli koalisyon hükümetlerinde görevler aldı. 1993 yılında 9. cumhurbaşkanı seçildi. 2000 yılına kadar görev yaptı.

Görevi bitince aktif siyasetten de çekildi. Demirel, 17 Haziran 2015'te hayata veda etti.

Siyasi kariyeri boyunca verdiği birçok demeç ve açıklama Türk siyasi tarihinin unutulmaz cümleleri arasında yerini aldı.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat