Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Su yalıtımı kaç yıl dayanır?

17,774
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Su yalıtımı kaç yıl dayanır?

Su yalıtımı alanında dayanıklılık en ön planda olmalıdır. Kullanılacak malzemelerin yapıda uzun süre görevini başarıyla yerine getirmesi esas amaçtır. Burada son kullanıcıya iki çeşit garanti sunulmaktadır. Birincisi üretici firmanın ürünü için sunacağı, üretimle ilgili tespit edilecek hataların sorumluluğunu üstlendiği garanti; diğeri ise uygulama firmasının seçilen ürünlerin uygulamasının sorumluğunu üstlendiği uygulama garantisidir. 

Üretimle ilgili verilen garantiler çoğunlukla 10 yıllık bir süreyi kapsamakla beraber uygulamalarla ilgili verilen garanti süreleri yaklaşık 3 seneliktir. Genellikle çatılarda ürünlerle ilgili problemler henüz uygulama esnasında ortaya çıkarken uygulamalarla ilgili problemler ise ilk yağışlarla birlikte son kullanıcının dikkatine çarpar. 

Su yalıtımının ömrü tamamen kullanılan malzemenin kalitesine bağlıdır. Su yalıtım ürünlerinde yüksek kaliteli malzemeler uzun yıllar boyunca dayanıklılığını korur. Bununla birlikte maliyetler ön planda tutulup kullanılan malzemenin kalitesiz ve ucuz olarak seçilmesi su yalıtımının ömrünü direkt olarak kısaltmış olacaktır.  

Su yalıtımı yapılırken uzun ömürlü olmasını sağlayacak faktörler önem sırasına göre şöyle sıralanabilir. 

İlk sırada, kaliteli ürün kullanılması yer alır. Malzemenin dayanıklı, uzun ömürlü ve zor iklim şartlarına karşı başarılı olmasının esas şartı budur. 

Bununla birlikte su yalıtımı yapılacak olan alanın mevcut durumu da büyük önem taşır. Uygulama yapılacak alanın temiz ve pürüzsüz olması, kullanılan malzemenin bu alana uygun olması, malzeme seçiminin alanın geometrik özelliklerine ayak uydurabilmesi gibi etkenler su yalıtımının ömrünü belirlemede önemli rol oynar. 

Su yalıtımı uygulamalarından önce alanın mevcut durumu incelenerek önden yapılması gereken temizlik, tamirat ya da imalat işleri belirlenmelidir. Buna göre su yalıtımı uygulaması esnasında gerekecek olan aksesuarlar da belirlenerek çatı komple bir şekilde suya karşı koruma altına alınmalıdır.

Bu şartlarla birlikte yapıların temellerinde, çatılarında, cephelerinde ve ıslak hacimlerinde kullanılan su yalıtım malzemelerinin ömürleri belirlenmektedir. Üretici firmaların verdiği garantilerin haricinde su yalıtımının ömrünü belirleyen kriterler bunlardır. 

Genel olarak bakıldığında su yalıtımı ürünlerinde dikkat edilmesi gereken hususlar yerine getirildiğinde,  en kaliteli bitümlü su yalıtım membranlarının ömrü yapınınki ile aynıdır. Malzeme kalitesi düştükçe bu süre de kısalır. Bu nedenle su yalıtımının ömrünün uzun olması için ilk olarak kaliteli malzeme kullanımı ve ardından belirlenen alanlara uygun olan malzemelerin seçimine dikkat edilmelidir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat