Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Su kaplumbağalarında sık görülen hastalıklar nelerdir?

11,839
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Su kaplumbağalarında sık görülen hastalıklar nelerdir?

Su kaplumbağaları her ne kadar soğukanlı sürüngenler olsa da onların da hassas bir doğal denge içinde yaşadığı, hastalıklara ve psikolojik sorunlara yakalanabilecekleri unutulmamalıdır. Su kaplumbağaları aslında hassas canlılardır. Doğal ortamları çok karmaşık ve kendine özgüdür. Evde esaret altında yaşamaları aslında son derece zordur.

Doğal ortamlarında olmamaları ya da başka nedenler de kaplumbağaların bazen hayata küsmelerine neden olabilir. Bu
durumdaki kaplumbağalar fazla hareket etmez, yemek yemez ve dış uyaranlara karşı tepki vermez, hatta intihar bile edebilirler.

Özellikle ortam, akvaryum vs. değişiklikleri kaplumbağaların depresyona girmesine neden olabilir. Bunun haricinde su kaplumbağalarında kabuk rahatsızlıkları ve sindirim sistemi hastalıkları sık görülür. A vitamini ve güneş ışığı yetersizliği kaplumbağalarda kabuk ve göz enfeksiyonları ile çeşitli rahatsızlıklara neden olabilir. Güneş ışığı etkisi yaratması için teraryum ya da akvaryumunuza UV lambalar koyabilirsiniz.

Kaplumbağalar soğukkanlı canlılar olduğu için ısı değişimlerine karşı çok hassastır. Ani ısı değişiklikleri kaplumbağaların hastalanmasına, hatta ölmesine neden olabilir. Kaplumbağaların suyu ve teraryumun genel ısısı 27-28 derece olmalı.

Kaplumbağalarınızın hareketlerinde gözle görülür bir yavaşlama ve değişiklik görüyorsanız ısıyı 30-33 dereceye kadar artırabilirsiniz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat