Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Stresten kurtulmak için hangi yoga hareketleri yapılabilir?

39,860
kez izlendi
Puan: 4.37 / 5
Detaylı Açıklama

Stresten kurtulmak için hangi yoga hareketleri yapılabilir?

Yoga egzersizi yapmadan önce ısınmak önemlidir. Çünkü gün içinde boynumuz tutulmuş, nefesimiz kısalmış olabilir.Bunun için kolay ısınma hareketleriyle başlayalım. İlk olarak boyun egzersizi ile başlıyoruz:

İlk olarak, nefes alıyorum, nefes verirken boynumu yavaşça aşağıya düşürüyorum. Sırtım dik, omuzlar geride. Ve sol taraftan büyük bir çember çiziyorum. Gözlerim kapalı. Sadece boynuma odaklanıyorum. Hareketi ne kadar yavaş yaparsak, bedenimiz ve zihnimiz o kadar dinlenir. Ve sağ taraftan da çember çiziyorum. Çemberin her santimini hissetmeye çalışıyorum. Ve tekrar merkeze geliyorum.

Aynı ısınma hareketini omurga için de yapacağım. Nefes alırken omuzlarımı geriye alıp göğsümü ileriye itiyorum. Nefes verirken karnımı içeriye çekip sıkıyor ve vücudumu C şekline getiriyorum. Birkaç tekrar ile hareketi yapıyorum. Böylece hem omurgamı hem de boynumu ısıtmış oldum.

Isınma hareketlerinin ardından nefes egzersizlerine başlayabiliriz.
Bağdaş pozisyonunda oturuyoruz, omuzlar geride, sırtımız dik, ruhumuzda hafif bir gülümseme, sağ elimin birinci ve dördüncü parmağını kullanıyorum. Sağ burun deliğimi kapatıyorum ve soldan nefes verirken karnımı içeriye çekiyorum. Soldan nefes alıyorum, solu kapatıyorum ve sağdan nefes veriyorum. Gözlerim kapalı. Sağdan al, sağı kapat ve soldan yavaşça nefes ver.

Hem sağ hem sol burun deliğim rahatlıyor, hem de zihnim nefese odaklandığı için rahatlıyor.

Başka bir harekette, bacaklarımızı öne doğru uzatıyoruz. Sırtımız dik, omuzlar geride. Sol bacak yerde, topuk dışarı. Sağ dizimi büküp bacağımın dışına koyuyorum. Sağ el arkada, kalçama yakın. O el beni yukarı doğru itiyor. Sol kolumu çapraz uzatıyorum karnımı içeri çekerek ve bacağımı tutmaya çalışarak geriye dönüyorum. Burada karın hep içeride, sırtım mümkün olduğu kadar dik. Sanki omzumun arkasından geriye bakıyorum. Nefes al ve açalım bacaklarımızı. Aynı hareketi sol dizimizde de uyguluyoruz.

Bir başka harekette ise yüzüstü uzanıyorum.
Dirseklerim yerde, ellerim üst üste. Yavaşça sağ yanağımı koyuyorum. Bacaklarımı omuz hizasında açıyorum ve bedenimi tamamen yere bırakıyorum. Omuzlarımı, göğsümü, kalçamı tamamen bırakıyorum. Ve burada birkaç nefes alıp sonra diğer tarafıma dönüyorum. 

Bu yaptığımız yavaş yoga hareketleri ve nefes tekniği ile hem bedenimizi hem de zihnimizi yavaşlatıp, stresten arındırabiliriz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat