Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Stresin saç dökülmesine etkisi var mı?

11,918
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Stresin saç dökülmesine etkisi var mı?

Stres, saç dökülmelerinin ana nedenidir. Yoğun stres altında bulunan kişilerde saç dökülmesi daha sık görülür. Ayrıca stres diğer nedenlere bağlı saç dökülmelerini de arttırır. 

  
Stres kökenli saç dökülmelerinde en sık karşılaşılan saç dökülmesi tipi alopesi denilen rahatsızlıktır  ve halk arasında saçkıran olarak bilinir. 

Alopesi, yaşanan stres sonrasında saçın kısa bir süre içinde başın belli bir bölgesinde ya da tamamında hızlı bir şekilde dökülmesi olarak tarif edilebilir. 
  
Strese bağlı saç dökülmesi

Strese bağlı saç dökülmelerinin sebebi her zaman yaşanan yoğun üzüntü duygusu değildir. Yaşanan ani heyecan ya da sevinç duygusu da saç dökülmesine neden olabilir. Böyle durumlarda görülen saç dökülmelerinde yaşanan stresin yoğunluğu ile saçlar dökülür ama saç kökleri hala canlı ve aktif olarak kalır. Bu nedenle hiçbir tedavi yapılmasa da hastaların %90'ında 2 yıl içinde saçlar yeniden çıkmaya başlar. Ancak yaşanan yoğun stres saç köklerinde kalıcı bir hasar bıraktıysa saçlar yeniden çıkmaz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat