Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Stres nedenli adet kesilmesi nedir?

74,547
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Stres nedenli adet kesilmesi nedir?

Düzenli âdet gören ve üreme çağındaki bir kadında âdetlerin kesilmesine amenore, yani artık âdet görmeme diyoruz. Bu, aslında şöyle sınıflandırılıyor: Hiç âdet görmemiş olmak veya düzenli âdet görürken birden âdetlerin kesilmesi.

Düzenli âdet görürken birden âdet kesilmesinin çok sayıda sebebi olabilir. Akla ilk başta gebelik gelir. Eğer gebelik yoksa diğer sebeplerin araştırılması gerekir. Burada, âdet mekanizmasında etkili olan beyindeki bazı hormon üreten bölgeler, yumurtalıklar ve rahim; hepsi kompartıman şeklinde tek tek, nerede sorun olabilir diye gerekli tetkiklerle değerlendirilir. Eğer hiçbirinde bir şey bulamazsak stres kaynaklı olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü stres de tek başına kişinin gerginliği, psikolojik durumunun bozuk olması âdet döngüsünü etkileyebilen bir durumdur. Çünkü âdet döngüsünü başlatan bölge, beyinde hipotalamus adı verilen bölgedir. Bu bölge etrafında yeme merkezi, uyku merkezi gibi birçok merkezle yakından ilgili olduğu için vücuttaki herhangi bir stres durumunda oluşacak stres hormonları etkisi ile âdetin ritmi, düzeni, dengesi bozulabilir. Dolayısıyla diğer tüm nedenler ekarte edildikten sonra bir sebep bulamıyorsak, sadece stres nedeniyle de âdetlerde kesilme görülebilir. Bu birkaç ay olabileceği gibi, daha uzun süreli de olabilir ama muhakkak araştırılması gerekir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat