Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Stres nedenli adet kesilmesi için ilaç kullanılabilir mi?

2,522
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Stres nedenli adet kesilmesi için ilaç kullanılabilir mi?

Âdet stres nedeniyle kesildiyse, tabii ki burada yapılacak ilk şey stres nedeninin ortadan kaldırılmasıdır. Çünkü bu neden ortadan kalktığında genelde vücutta ilk etkilenmiş sistem olan üreme sistemi, yani âdetler geriye dönecektir. Bunun yanı sıra genç kızlarda görülen yeme bozuklukları, kendini aşırı kilolu görme veya anoreksiya gibi sorunlarda âdet görememe tanı kriterlerinden birisidir. 3 ay veya daha fazla âdet görmeme yeme bozukluğu ile birlikte görülüyorsa, anoreksiya habercisi olabilir. Her tür yeme ve uyku bozukluğu, stres âdet düzenini etkileyebilir. 

Stres kaynaklı âdet düzensizliğinde öncelikle stres faktörünün ortadan kaldırılması ve bir psikoterapi gerekir. Bunun dışında âdet görmemenin kendisi de strese ve gerginliğe neden olabileceğinden bazen tedavide tersten giderek,  kişi için ilaç tedavisi ile kişinin âdet görmesi sağlanıp stresi azaltılabilir. 

Stres nedeniyle âdetler kesilmişse psikolojik durumun ya da sorunun ortadan kaldırılması gerekir. Bu, psikoterapi ve psikiyatrik tedavi olabilir, doktorun verdiği tedavi neticesinde antidepresan kullanılabilir. Bunlar geçtikten sonra kişi altta yatan başka hiçbir neden olmamasına halen âdet göremiyorsa ve bu gerginlik yaratıyorsa, âdet düzensizliği veya kesintisi tamamen strese bağlanmışsa, ilaçlarla âdet görülmesi sağlanabilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat