Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Stockholm sendromu neden olur?

1,269
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Stockholm sendromu neden olur?

Stockholm sendromunun nedenleri belli olmamakla birlikte bunu açıklayıcı mekanizmalar vardır. Genetik bir yatkınlık olabilir ama daha çok kişilik özellikleri nedeniyle oluşur. Bağlanma sorunları yaşayabilen, ayakta kalma içgüdüsü ile hareket eden kişiler yaşar. 


Burada hayatı tehdit eden bir durum söz konusudur. Rehine, tecavüz, ensest, esir olma, izolasyon gibi etkenler bu durumu ortaya çıkarır. Bu tür durumlar söz konusu olduktan sonra Stockholm sendromunun oluşması için gerekli şartlar da oluşmuş olur. 

Şiddeti uygulayan insan kendisini köle gibi boyun eğen birini ararken zamanla bu onun için yeterli olmamaya başlar. Tutarsız davranmaya, arada iyi davranmaya başlar. Rehineye yaptığı şeyin nedenlerini anlatır. Bu da rehine için bağlanma sorununu ortaya çıkarır. Kişi zamanla hayatta kalmak için saldırgana daha olumlu hisler beslemeye başlar. Minnet duymaya başlar. Bu sorun tarih boyunca görülmüştür.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat