Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Spiralin kayma riski var mı?

75,890
kez izlendi
Puan: 4.94 / 5
Detaylı Açıklama

Spiralin kayma riski var mı?

Spiralin takılırken doğru takılması çok önemlidir. Doğru takılıp rahim içine doğru yerleştirildiği takdirde spiralin atılma ya da spiralin kayması riski çok azdır. Bu anlamda spiralin takıldığı dönem de çok önemlidir. 


Özellikle hamilelik, düşük sonrasında, kürtaj veya doğum sonrasında takılıyorsa bu spiralin kanama ile birlikte kayma riskinin artmasına neden olur. Dışarı çıkma veya atılma riski çok yüksektir. Bu nedenle doğumlardan, kürtajlardan veya düşüklerden sonra 6 hafta beklemek gerekir. Spirali tam olarak rahim içine yerleştirmek gerekir. Aşırı kanamalarda da spiral düşebilir veya kayabilir. 

Spiral iyi takıldığı takdirde veya doğru takıldığında kayma riski hemen hemen yoktur veya çok düşüktür. Herşeye rağmen çok doğum yapmış kadınlarda Rahim ağzı bir miktar açık olduğundan, sıkı olmadığından daha kolay düşebilir. Spiralin kayıp rahim ağzına indiği durumlarda spiral genelde değiştirilmez. Ama hastanın yakınması varsa veya spiral artık rahim ağzındaki kanala girmişse, ipleri ile dışarı doğru çıkmışsa bunu çıkartıp yenisini takmak da fayda vardır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat