Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Spiral taktırmak kimler için sakıncalıdır?

105,713
kez izlendi
Puan: 4.65 / 5
Detaylı Açıklama

Spiral taktırmak kimler için sakıncalıdır?

Spiral genellikle T şeklinde rahim içine yerleştirilen bir plastik demektir. Vücut içine yabancı bir madde koyulduğu için en korkulan yan etkisi ve komplikasyonu enfeksiyon oluşmasıdır. Bu enfeksiyonlar çok seyrektir. Enfeksiyonların en önemli belirtileri de kanamalardır. Spiral kullanan kişide kanama görülmüşse enfeksiyon oluşmuş olabilir. Bunun kontrol edilmesi gerekir. 


Kadının bünyesi kabul ettiği takdirde doğum kontrol yöntemi olarak spiral iyi bir yöntemdir. Spiral adet kanamalarının miktarını biraz arttırır. Bu rahatsız edici bir durum değildir. Zaten kanaması fazla olan kadınlarda spiral nedeniyle kanamanın artması rahatsızlık yaratabilir. 

Daha önceden enfeksiyon geçirmiş yumurtalıklarında ve genital bölgede enfeksiyonu olan kişilerde spiral kullanımı uygun değildir. Spiralin zaten az da olsa enfeksiyon yaratma riski vardır. Spiral bu durumda tekrar enfeksiyonun alevlenmesine neden olabilir. Bu nedenle bu kişilerde spiral kullanımı tercih edilmez.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat