Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Spiral ne zaman takılmalı?

182,254
kez izlendi
Puan: 4.65 / 5
Detaylı Açıklama

Spiral ne zaman takılmalı?

Spiral taktırma ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi bu videoda bulabilirsiniz. Spiral genellikle T şeklinde rahim içine yerleştirilen bir plastik demektir. Vücut içine yabancı bir madde koyulduğu için en korkulan yan etkisi ve komplikasyonu enfeksiyon oluşmasıdır. Bu enfeksiyonlar çok seyrektir. Enfeksiyonların en önemli belirtileri de kanamalardır. 


Spiral kullanan kişide kanama görülmüşse enfeksiyon oluşmuş olabilir. Bunun kontrol edilmesi gerekir. Spiralin takılması için özel bir zamana gerek yoktur. Öncelikle kadının hamile olmadığından emin olmak gerekir. İkincisi de daha az ağrılı olmasıdır. Az ağrılı olması için de adet gününün son günlerinde takılması daha doğru olur. Bu dönemde rahim ağzı açık olduğu için, kişi de adet olduğundan hamile olmadığından emin olduğumuz için spirali takmak yerinde olacaktır. 

Spirali takmak normalde 1-2 dakikalık bir iştir. Normal koşullarda ağrısız bir işlemdir. Hassas olan kadınlarda ufak bir anestezi düşünülebilir. Ancak vakaların yüzde 99'unda anesteziye gerek yoktur. Daha önce spiralin doğum yapmamış kadınlarda takılamayacağına dair bir görüş vardı.  Bu görüş Dünya Sağlık Örgütü'nün de onayıyla değiştirilmiştir. Doğum yapmamış kadınlar da spiral kullanabilirler.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat