Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Spiral nasıl çıkarılır?

183,752
kez izlendi
Puan: 4.44 / 5
Detaylı Açıklama

Spiral nasıl çıkarılır?

Spiral rahim içinde genellikle döllenmiş olan yumurtanın rahim içine yapışmasını önler. Bu rahim içinde iltihabi bir duruma neden olur. Bu iltihap nedeniyle de gelen embriyonun rahim içine yapışması önlenir. Bu şekilde de hamilelik önlenmiş olur. Spiral ilk başta S şeklinde bir alet olarak tasarlanmıştır.


Spiralin çıkartılması çok kolaydır. Takılmasına göre kolay çıkartılır. Spiral çıkartılırken genel anestezi ya da lokal anesteziye gerek yoktur. Ağrılı değildir. Hasta çoğu zaman muayene sırasında kolayca spiralden kurtulabilir ve bunu hissetmez. 

Takılması ağrılı olsa da çıkartılması öyle değildir. Bu nedenle spiral taktıran kişiler bu anlamda endişelenmemelidir. Spiralin son zamanlarda kalma süresi de uzundur. Bakırlı spiraller zaman zaman 10 yıl kadar içeride kalabilir. 

Bakırlı spirallerin ideal kalma süresi ise 5 yıldır. 5 yıl sonra ise değiştirilmesi gerekebilir. Hormonlu spiral söz konusu olduğunda ise bu süre 2 yıl olarak belirlenmelidir. Bakırlı spiral ise 5 yıl sonra genellikle çıkartılmalıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat