Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Spiral nasıl bir doğum kontrol aracıdır?

178,508
kez izlendi
Puan: 4.58 / 5
Detaylı Açıklama

Spiral nasıl bir doğum kontrol aracıdır?

Doğum kontrolü için spiral kullanımı hakkında merak ettiğiniz her şey... Spiral mekanik denen bir doğum kontrol yöntemidir. Bu yöntemler spiralde olduğu gibi mekanik, haplarda olduğu gibi ise hormonal olabilir. Birde bu iki yöntemin birleştiği hormonlu spiraller vardır. 


Bu hem mekanik hem de hormonal yönden etki eder. Spiral genelde 2-3 cm boyunda, T şeklinde plastikten yapılmış bir alettir. Rahim içi araç anlamına gelir. Bu T'nin kollarında çok ince bakır teller bulunur. Birincisi rahimin içinde olması nedeniyle mekanik olarak, rahim ağzındaki geçirgenliği de azaltarak hamile kalmayı önler. 

Bu bakır teller çok az da olsa rahim içine bakır salgılayarak ulaşan sperm hücrelerini de öldürür. Bu bir kimyasal koruma sağlar. Bir diğer spiral tipi de hormonlu spiral denen spiraldir. Bu spirallerde ise tellerin yerini progesteron hormonu almıştır. Bu hormon rahim içinin kalınlaşmasını, gelişmesini ve hamileliğe uygun olmasını sağlayarak hormonal korunma da sağlar.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat