Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Spiral kullananlar nelere dikkat etmeli?

410,559
kez izlendi
Puan: 4.72 / 5
Detaylı Açıklama

Spiral kullananlar nelere dikkat etmeli?

Spiral genellikle T şeklinde rahim içine yerleştirilen bir plastik demektir. Vücut içine yabancı bir madde koyulduğu için en korkulan yan etkisi ve komplikasyonu enfeksiyon oluşmasıdır. Spiral ile doğum kontrolü yöntemini kullananlar nelere dikkat etmeli, öğrenmek için videoyu izleyebilirsiniz. Spiral kullananlarda çok fazla ve önemli dikkat edilmesi gereken şey yoktur. Spiralin en büyük özelliği takılması ve unutulmasıdır. Bunun avantajı da burada yer alır. Ancak bilinmesi gerekir ki spiralin düşme ihtimali vardır. 


Bu düşme ya da yerinden oynama ihtimali genellikle ilk 2-3 ayda ortaya çıkar. Bu nedenle 3. ayın sonunda doktor kontrolü gerekir. Eğer burada herhangi bir sorun görülmezse, senelik kontrollerde spiralde sorun görülmezse spiral yerinde kalmaya devam edebilir. 

Spiralin geçerlilik süresi spiralin tipine de bağlı olarak da değişmekle birlikte 5-10 yıl arasında değişir. Yeni spirallerde bu 10 seneye kadar çıkmıştır. Eğer arada çocuk istenirse spiral çıkartılır, takip eden ay içinde de hemen hamile kalmak mümkündür.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat