Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Spiral kullanan kadın hamile kalabilir mi?

370,883
kez izlendi
Puan: 4.59 / 5
Detaylı Açıklama

Spiral kullanan kadın hamile kalabilir mi?

%99,5 oranında spiral koruyucu bir yöntemdir. Bu rakam bir kadın yılı için hesaplanır. 1 kadın yılı demek 1 kadının 12 ay bu ilacı kullandığı zaman karşılaşacağı risk demektir.

Spiralle hamile kalmanın en önemli nedenlerinden bir tanesi, kullandığı spiralin kontrolünü düzgün yaptırmamak, spiralin kaymasına bağlı olarak normal yerinde olmayan spiralin koruyuculuğunun azalmasıdır.

Nadiren normal spiral yerindeyken de gebelikler görülür. En çok dikkat etmeleri gereken bir kere kontrollerini düzenli yaptırmalarıdır. Onun dışında ortaya çıkabilecek herhangi bir değişiklik, adet uzamaları, düzensiz kanamalar ve benzeri durumlarda yine aynı şekilde jinekologlarıyla görüşmeliler.


Spiralin takılırken doğru takılması çok önemlidir. Doğru takılıp rahim içine doğru yerleştirildiği takdirde spiralin atılma ya da spiralin kayması riski çok azdır. Bu anlamda spiralin takıldığı dönem de çok önemlidir. Özellikle hamilelik, düşük sonrasında, kürtaj veya doğum sonrasında takılıyorsa bu spiralin kanama ile birlikte kayma riskinin artmasına neden olur.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat